Kitekintettünk a barcsi kistérségbe, Drávagárdonyba

2013. április 29. 21:08

Kovács István polgármester tájékoztatott bennünket a település fontosabb eredményeiről.

Drávagárdony a barcsi kistérségben a Duna-Dráva Nemzeti Park mellet fekvő, kis település, lélekszáma 134 fő. Helye koordináták szerint:é.sz:45,94409, k.h:17,60460, területe:6,27 km2. A település nevét írott feljegyzések 1483-1490 között, mint Gardon-t említik. A temetőben a török hódoltság idején halom emelkedett, amely a Pécs és Verőce/Virovitica, Horvátország/közötti őrállomások sorának egyike volt.

Polgármestere Kovács István. aki immár többedik ciklusát tölti ki. A település hátrányos helyzetű, mivel a mezőgazdasági szövetkezet megszűntével a munkalehetőségek szinte megszűntek. Így rendkívül fontos a közfoglalkoztatás adta lehetőség. Mint megtudtuk, 2013.március 5-én indult 20 fő foglalkoztatással. A munka négy területen folyik. Az első a mintegy 2,2 km hosszú földút karbantartása, a második a belvízelvezető árkok rendezése, a harmadik az értékteremtő munkák, például: karbantartási munkák végzése a polgármesterei hivatalon, a templomon, az árkok betonelemmel lefedése, s végül a település belső útjainak padka rendezése, mart aszfalt törmelékkel erősítése.

A településen jelentős fejlesztés a Művelődési Ház átépítése. Az átépítés 2012 nyarán indult. Az épület 120 éves, korábban a 60-as években iskola, majd magánlakás, és Művelődési Ház is volt. Állaga leromlott, és belső kialakítása sem felelt meg a mai kor követelményeinek. Pályáztak és nyertek. Így tudják a belső funkciókat kialakítani. Lesz az épületben könyvtár, számítástechnikai szoba, vizesblokk, külső melléképületek. Teljes nyílászáró, tetőcserét hajtottak végre. Az épületben központi fűtés lett kialakítva. Az épület36 millió forintba, az átépítés teljes költsége 49 millió forintba kerül. Az átadást 2013.május végére tervezik. A munkálatokban a közfoglalkoztatottak egy része is kiveszi részét.

A polgármester mer álmodni is, de az álmait igyekszik is megvalósítani. Így a Kormány Ős Dráva Programjában szerepel egy 100 hektáros víztározó is, melynek nagyobb része a települést érinti.  A település a tározó mellé idegenforgalmi célú létesítményeket terveztettek. sportpályák, étterem, motel, melynek megvalósítására befektetőt várnak. Erre a tervek készen állnak.

Várnak ingatlan vásárlókat is, akik a Dráva vadregényes táján, nyugodt, tiszta környezetben szeretnének pihenni. Várnak foglalkoztatást biztosító vállalkozásokat is, melyhez a község kedvezményeket biztosít. A polgármester optimistán tekint a jövőbe.

Pethes Róbert